بایدن به آمریکایی ها اطمینان داد: سیستم بانکی ما امن است

واشنگتن – پرزیدنت بایدن صبح روز دوشنبه به دنبال جلوگیری از هرگونه بحران اعتماد به دنبال شکست دو بانک بزرگ در روزهای اخیر بود و تاکید کرد که آمریکایی‌ها می‌توانند به این سیستم ایمان داشته باشند، حتی در حالی که او تاکید کرد که نجات به منزله کمک مالی مالیات دهندگان نیست.

در یک بیانیه تلویزیونی کوتاه از کاخ سفید کمی قبل از باز شدن بازارها در ایالات متحده، آقای. بایدن اعلام کرد که دولت قاطعانه به فروپاشی بانک سیلیکون ولی و بانک امضا پاسخ می دهد به گونه ای که از سپرده گذاران بدون پاداش دادن به مدیران و سرمایه گذاران ریسک پذیر محافظت می کند.

“آمریکایی ها می توانند مطمئن باشند که سیستم بانکی ما امن است. رئیس جمهور گفت سپرده های شما محفوظ است. “اجازه دهید به شما اطمینان دهم که در این امر متوقف نخواهیم شد. ما هر کاری لازم باشد انجام خواهیم داد.”

آقای. بایدن گفت که دولت مطمئن خواهد شد که سپرده ها در روز دوشنبه در دسترس خواهد بود تا مشاغل کوچک بتوانند به کارگران خود پرداخت کنند و کارگران بتوانند صورت حساب های خود را بپردازند. او گفت: “سپرده های شما در صورت نیاز وجود دارد.”

اما او به دنبال تمایز مداخله خود از کمک مالی مالیات دهندگان در طول سقوط مالی 09-2008 بود، زمانی که دولت های جورج دبلیو بوش و باراک اوباما صدها میلیارد دلار را برای نجات صنعت بانکداری پس از یک بحران سیستمی هدایت کردند. سرانجام، بانک‌ها پول را بازپرداخت کردند، اما این تصور که مالیات‌دهندگان روزمره مجبور بودند بانکداران ثروتمند را نجات دهند، رای‌دهندگان را تحت فشار قرار داد و مسلماً سیاست را به گونه‌ای تغییر داد که تا به امروز ادامه دارد.

این یک نکته مهم است: هیچ ضرری متوجه مالیات دهندگان نخواهد شد. بایدن که آقای معاون اوباما در آخرین مرحله از آن بحران قبلی، در بیانیه خود در صبح روز دوشنبه گفت. تکرار می کنم که هیچ ضرری متوجه مالیات دهندگان نخواهد شد.

هزینه کامل کردن سپرده گذاران از طریق کارمزدهای پرداخت شده توسط بانک ها به شرکت بیمه سپرده فدرال یا FDIC تامین می شود. در بیانیه ای در روز یکشنبه، فدرال رزرو اعلام کرد که “پیش بینی نمی کند که نیازی به استفاده از این وجوه پشتیبان باشد.”

آقای. بایدن اصرار داشت که مسئولیت این ناکامی ها را بر عهده خواهد گرفت. وی با بیان اینکه مدیران این بانک ها برکنار می شوند، افزود: هیچکس بالاتر از قانون نیست. و آقای بایدن گفت که از کنگره و تنظیم‌کننده‌های بانکی می‌خواهد تا تغییرات قوانین را در نظر بگیرند تا احتمال تکرار این نوع شکست بانک‌ها کاهش یابد.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما