حذف قیمت مسکن در مناطق ارزان; دلیل تفاوت قیمت بانک مرکزی نسبت به بانک مرکزی است

عدم محاسبه قیمت مسکن در مناطق ارزان تهران به دلیل کم بودن معاملات در تیرماه است.

به گزارش ایرنا، در حالی که مرکز آمار میانگین قیمت مسکن در تهران را طی تیرماه سال جاری 44 میلیون و 800 هزار تومان اعلام کرده بود، بانک مرکزی این شاخص را 41 میلیون و 700 هزار تومان اعلام کرد.

سازمان برنامه و بودجه توضیحات آماری زیر را در مورد این تفاوت توزیع کرده است:

با انتشار میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران توسط آمار مرکزی و بانک مرکزی، برخی رسانه ها تفاوت اعداد اعلام شده را در حالی عنوان کردند که دلیل تفاوت اعداد ارائه شده را تفاوت در روش میانگین گیری

به گزارش مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل، برنامه و بودجه سازمان با توجه به اینکه مسکن و سرپناه یکی از مهمترین حوزه های اقتصاد کشور است و با توجه به نیاز مبرم به کمی و کیفی آن. آمار در این حوزه مرکز امار ایران به عنوان مرجع رسمی آمار کیشور نسبت به تولید و انتشار آمار این حوزه اقدام کرده است.

مرکز آمار ایران گزارشی ماهانه با ویژگی های زیر در حوزه قیمت واحدهای مسکونی ارائه می دهد:

1- تنها منبع تهیه این گزارش، داده های خام ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک کیشور است که توسط بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی برای محاسبات استفاده می شود.

2- مرکز آمار ایران 2 نوع قیمت متوسط ​​(محاسبه و وزنی) و یک شاخص قیمت آپارتمان را که مبادله و در سامانه ثبت می شود ارائه می کند. در حالی که گزارش تهیه شده توسط بانک مرکزی تنها شامل محاسبه میانگین است. هر یک از این ابزارها عملکرد و کاربرد منحصر به فردی دارند. گزارش مرکز آمار ایران تمامی نیازهای احتمالی کاربران مختلف را پوشش داده است.

• روش محاسبه میانگین متراژ واحدهای مبادله شده در بازه زمانی را در نظر نمی گیرد و تمامی واحدهای مسکونی (چه بزرگ و چه کوچک) را یکسان در نظر گرفته و وزن یکسانی می دهد.

• روش میانگین موزون، تفاوت وزنی متراژ واحدهای کالای مبادله ای را در قیمت ثبت شده در نظر می گیرد، به طوری که هر واحد در تعیین میانگین قیمت منطقه، متناسب با متراژ وزن دهی می شود. بانک مرکزی توجه چندانی به این محاسبه نداشته است.

• قیمت اختصاصی آپارتمان های مسکونی به روش هادانیک (تعدیل کیفی) محاسبه می شود و مناسب است تورم دقیق متراژ آپارتمان های مسکونی که در هر دوره مبادله می شود مشخص شود. در این راستا از میانگین های ذکر شده (به دلیل ناهمواری آپارتمان های معامله شده در هر دوره) استفاده نمی شود، زیرا تغییرات به درستی نشان دهنده قیمت نیست، اما از آنجایی که اثرات تغییرات کیفیت در شاخص قیمت از اطلاعات حذف می شود. برای محاسبه تورم از شاخص دقیق استفاده شده است.

3- تفاوت میانگین قیمت محاسبه شده اعلامی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی که از روش مشابهی استفاده کرده است، تقریباً یک میلیون تومان بوده است. اما رسانه ها در مقایسه میانگین قیمت مرکز آمار ایران و میانگین قیمت محاسبه شده توسط بانک مرکزی اشتباه کردند.

4- بر اساس اطلاعات خام ثبت شده در سامانه ثبت معاملات ملکی کیشور، در تیرماه 1401، در مناطق 19 و 20 تهران به ترتیب 8 و 11 معامله در سامانه ثبت شده است. این تعداد تراکنش محدود است، نمی توان میانگین قیمت منطقه را محاسبه کرد، بنابراین قیمت این مناطق در محاسبه آمار مرکزی لحاظ نمی شود. این نکته در گزارشی که مرکز آمار منتشر کرده است قابل مشاهده است. با توجه به اینکه میانگین قیمت این مناطق از متوسط ​​قیمت شهر تهران کمتر است، نبود این قیمت ها در محاسبات باعث شد که میانگین قیمت کمی بالاتر از گزارش بانک مرکزی آمار باشد.

5- مرکز آمار ایران با استفاده از اطلاعات دقیق طول و عرض جغرافیایی آدرس های استخراج شده از سامانه ثبت معاملات ملکی کیشور را اصلاح و ویرایش کرده و در مناطق صحیح ارائه می کند. اما این امکان برای بانک مرکزی وجود ندارد. بنابراین این نکته نیز باعث تفاوت در میانگین قیمت های محاسبه شده در سطح مناطق و کل شهر تهران بین دو دستگاه شد.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما