نهنگ بلوگا در فرانسه در جریان آخرین ماموریت نجات جان خود را از دست داد

پاریس – نهنگ بلوگا که برای چند روز در رودخانه سن گیر افتاده بود و وضعیت سلامتی خود را به سرعت خراب می کرد، روز چهارشنبه چند ساعت پس از خارج شدن از آب در آخرین عملیات نجات جان خود را از دست داد.

فلورانس اولیو-کورتوا، دامپزشک، گفت که نهنگ پس از اینکه دانشمندان متوجه شدند در حین انتقال با کامیون به حوضه آب شور، در تنفس مشکل دارد، کشته شده است.

دکتر دکتر گفت: “رنج برای این حیوان آشکار است و بنابراین ما تصمیم گرفتیم که رهاسازی آن مناسب نیست و باید به اتانازی آن ادامه دهیم.” اولیو-کورتوا در الف ویدئو توسط مقامات ایالتی از منطقه کالوادوس در نرماندی ارسال شده است، جایی که انتظار می رفت بلوگا در یک حوضه تحت نظر بماند و تحت درمان قرار گیرد.

این یک پایان غم انگیز برای یک عملیات نجات جاه طلبانه بود که در نهایت هدف آن بازگرداندن نهنگ به دریا بود. به گفته مقامات، سرنوشت بلوگا بسیار فراتر از فرانسه توجه ها را به خود جلب کرده بود و کمک های مالی و کمک های گروه ها و افراد را به همراه داشت.

Sea Shepherd France، یک گروه حفاظت از محیط زیست در نامه ای نوشت: «ما از این نتیجه غم انگیز که می دانستیم بسیار محتمل است، ویران شده ایم. پست توییتر روز چهارشنبه، گفت که عملیات حذف “خطرناک بود، اما برای فرصت دادن به یک حیوان محکوم به فنا.”

بلوگا، گونه‌ای محافظت‌شده که معمولاً در آب‌های سرد قطب شمال یافت می‌شود، بیش از یک هفته پیش در رودخانه سن در حال حرکت به سمت پاریس مشاهده شد. از روز جمعه، در نزدیکی قفلی در سن پیر لا گارن، حدود 40 مایلی شمال غربی پایتخت مسدود شده بود، و نگرانی‌های فزاینده‌ای را به همراه داشت زیرا وضعیت سلامتی آن به سرعت رو به وخامت می‌رفت.

Sea Shepherd France که وضعیت را در زمین زیر نظر داشت، گفت که چندین تلاش برای تغذیه این نهنگ شکست خورده است، حتی پس از اینکه ویتامین ها و محصولاتی برای تحریک اشتها به آن داده شد.

مقامات چندین گزینه نجات را در نظر گرفتند، از جمله باز کردن قفل ها و هل دادن آن به سمت کانال انگلیسی با قایق. اما کارشناسان چنین تلاشی را رد کردند و گفتند که این امر بر بلوگای ضعیف شده تاکید می کند و می تواند خطرات دیگری را به همراه داشته باشد.

مقامات در نهایت تصمیم گرفتند تا سعی کنند نهنگ را از آب بیرون بیاورند تا آن را به دریا بازگردانند، گزینه ای که در ابتدا با توجه به پیچیدگی آن و خطرات سلامتی مرتبط با آن برای نهنگ به نظر نمی رسید.

ایزابل دورلیات پوزت، یکی از مقامات ایالتی از منطقه یوره، جایی که بلوگا در آن یافت شد، به خبرنگاران گفت: «این گزینه ای بود که لزوماً مشخص نبود، زیرا ما نمی دانستیم که آیا بلوگا می تواند در برابر آن مقاومت کند یا خیر. در روز سه شنبه او افزود: “ما هنوز 100 درصد در مورد آن مطمئن نیستیم، اما به نظر ما بهتر است آن را امتحان کنیم تا نه – این به نفع آن است.”

این عملیات که اواخر روز سه‌شنبه آغاز شد و ده‌ها آتش‌نشان، دامپزشک و دانشمند در آن شرکت داشتند، تا شب به طول انجامید. حوالی ساعت 4 صبح روز چهارشنبه، پس از نزدیک به شش ساعت کار، سرانجام بلوگا از رودخانه خارج شد.

تصاویری که Sea Shepherd France در توییتر به اشتراک گذاشته است غواصانی را نشان داد که سعی داشتند آن را به داخل یک تور بزرگ بکشانند. هنگامی که در تور قرار گرفت، این حیوان 13 فوتی و 1800 پوندی توسط جرثقیل بلند شد و روی یک بارج مجاور قرار گرفت، جایی که چند دامپزشک بلافاصله به آن رسیدگی کردند.

خانم “زنده است.” دورلیات پوزه روز چهارشنبه به شبکه خبری BFM TV فرانسه گفت. اما برای بلوگا به طرز وحشتناکی نازک است و این امید به زندگی آن را در میان مدت به خوبی نشان نمی دهد.

سپس بلوگا در یک کامیون یخچال‌دار قرار داده شد که به سمت حوضه‌ای در بندر کانال انگلیسی اویسترهام حرکت می‌کرد. انتظار می رفت که چندین روز را در آنجا تحت نظارت و آماده سازی برای انتشار خود بگذراند.

هنوز مشخص نیست که چرا نهنگ تا این حد از زیستگاه طبیعی خود دور شده است. رصدخانه Pelagis فرانسه که متخصص پستانداران دریایی است، در بیانیه ای اعلام کرد که نزدیکترین جمعیت بلوگا در نزدیکی مجمع الجزایر سوالبارد، در شمال نروژ، در حدود 1860 مایلی رودخانه سن زندگی می کردند.

این رصدخانه نوشت: «این موارد سرگردانی غیرعادی و غیرقابل توضیح باقی می‌مانند، احتمالا دلایل متعددی مانند وضعیت سلامت، سن (زیر بزرگسالان راحت‌تر پراکنده می‌شوند)، انزوای اجتماعی، شرایط محیطی.

به گفته رصدخانه، این تنها دومین بار شناخته شده بود که یک نهنگ بلوگا در فرانسه دیده می شد. اولین مورد در سال 1948 بود، زمانی که یکی از خورهای لوار در تور ماهیگیر بیرون کشیده شد. اما حیوانات دیگری اخیراً به رودخانه های کشور سرگردان شده اند، از جمله یک اورکای بیمار که در ماه می در رود سن مرد.

در سپتامبر 2018، یک بلوگا در بخشی از رودخانه تیمز در انگلستان مشاهده شد.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما